Sanatorium
Gdzie po poratowanie zdrowia?
Siedzący tryb życia, mało ruchu, zła dieta to przyczynki złego samopoczucia, to pierwszy krok do spadku kondycji fizycznej i psychicznej. Całe lata pracujemy na swoje dolegliwości.
Nie każdy może zmienić pracę, nie zawsze udaje się zmienić dietę. Można jednak od czasu do czasu coś zrobić dla siebie, dla swojego organizmu.
Dobrym sposobem jest skorzystanie z polskiej bazy sanatoryjnej. Sanatoria mamy nad morzem, w górach, nad jeziorami i na równinach.
Sanatoria mają swoje profile, nie z każdym schorzeniem możemy udać się np. w góry. Korzystając ze skierowania do sanatorium finansowanego przez NFZ już wiemy, do jakiej bazy sanatoryjnej będziemy mogli pojechać, z tej puli sanatoriów dostaniemy przydział.
Gdy chcemy podratować zdrowie prywatnie, możemy turnus wykupić sami. Warto jednak wcześniej zapoznać się z profilem danego sanatorium, poznać bazę leczniczą.
Każdy turnus sanatoryjny, finansowany przez NFZ czy wykupiony prywatnie, zaczyna się badaniem lekarskim. Badania przeprowadza lekarz balneolog. On zapisuje zabiegi lecznicze, planuje rehabilitację.
Następnym krokiem jest planowanie zabiegów; rozpisywanie na dni i konkretne godziny. Zabiegi nie mogą kolidować z godzinami posiłków, te wysiłkowe np. gimnastyka, pływanie nie mogą przypadać zaraz po jedzeniu.
Bazy sanatoryjne oferują szeroki zakres zabiegów. Każdy coś znajdzie dla siebie.
Borowina, fango to idealne okłady na zwyrodnienia stawów, bóle kręgosłupa, czy schorzenia kobiece. Okłady rozgrzewają i przynoszą ukojenie. Po tym zabiegu nie wolno od razu schładzać organizmu; zalecane jest leżakowanie.
Możemy skorzystać z gimnastyki zbiorowej lub indywidualnej, gimnastyki na przyrządach, popływać w basenie.
Rehabilitacja może być przeprowadzana poprzez naświetlane np. lampami solux, poprzez użycie pola magnetycznego.
Spięte mięśnie rozluźni masażysta. Suchy masaż idealnie rozbija bolące, miejsca. Dla amatorów wody proponowane są bicze szkockie. Taki masaż nie jest zalecany pacjentom skłonnym do siniaków, z pękającymi naczynkami, z żylakami.
Jakie należy podjąć kroki aby wyjechać do sanatorium ze skierowaniem z ZUS?
W bazie balneologicznej do wyboru są
– inhalacje,
– kąpiele suche, w dwutlenku węgla,
– kąpiele borowinowe, w wywarze z igliwia,
– ćwiczenia na bloczkach, dla pacjentów z urazami i zwyrodnieniami,
– ćwiczenia na siłowni z nadzorem rehabilitanta, fizjoterapeuty.
Jeśli w ciągu tygodnia, nie mamy możliwości zadbania o kondycję, zafundujmy swojemu organizmowi turnus rehabilitacyjny raz w roku, dla siebie, dla przyjemności, dla zdrowia.
Fajna sprawa senatorium. Jak dożyję sędziwego wieku, to zamiast na klasyczne wakacje wybiorę się do senatorium.