Zawał serca nowe informacje Zarządzaj stresem

Stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Trzeba nauczyć się nim zarządzać aby poprawić swoje wyniki zdrowotne. Rehabilitacja może przynieść wiele dobrego dla zdrowia, w sytuacji chęci uczenia się pacjenta tego jak zarządzać stresem. Zarządzanie stresem sprzyja dłuższemu życiu.
Trening zarządzania stresem pozytywnie wpływa na wyniki rehabilitacji po zawale serca. Warto stosować tę wiedzę w praktyce, gdyż obniża możliwość nawrotu zawału serca.
W czasopiśmie naukowym Circulation, Journal of the American Heart Association z roku 2016 badacze z ENHANCED przeprowadzili badania na malutkich grupach osób chorych na serce. Co tydzień pacjenci spotykali się na 1,5 godziny sesji uczenia się ze specjalistą. Głównym motywem uczenia się są szkolenia oparte na terapii poznawczo-behawioralnej oraz ćwiczeniach relaksacyjnych. Dzięki temu osoby cierpiący na dolegliwości sercowe uczyli się pracować nad opanowywaniem stresu.
Rehabilitacja kardiologiczna obejmowała sposoby radzenia sobie ze stresem. Oczywiście badacze postarali się o dwie grupy, które nie brały udziału w szkoleniach, były tzw. grupami kontrolnymi: jedna z nich nie brała w ogóle udziału w rehabilitacji, a druga rehabilitowała się ale bez uczenia się zarządzania stresem.
W grupie uczącej się zarządzania stresem nawrót chorób sercowych nastąpił tylko u 18%, u osób, które rehabilitowały się ale nie uczestniczyły w szkoleniu było to 33%, a u osób, które w ogóle nie zapisały się na rehabilitację było to 47%.
Badania te pokazują, jak ważna jest profilaktyka oraz rehabilitacja przy zawale serca. Nauka nowych umiejętności, które wymyślili psycholodzy sprzyja zachowaniu zdrowia na bardzo długo. Stosowanie praktycznych i teoretycznych porad inspirowanych przez medyków sprzyja dłuższemu życiu.

Kolka nerkowa

1 thought on “Zawał serca nowe informacje Zarządzaj stresem

  1. Ciekawe badanie. Mam nadzieję, że informacja dotrze do wszystkich osób dotkniętych zawałem serca.

Comments are closed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.