Jak opiekować się osobą po udarze?
Po krótkim pobycie w szpitalu osobę po udarze wypisano do domu. Bardzo ważne jest, by od razu pomóc jej wracać do dawnej sprawności.
Najważniejsze ćwiczenia
Już podczas załatwiania formalności związanych z wypisem ze szpitala, idź do lekarza prowadzącego i do pielęgniarki oddziałowej. Oni udzielą najważniejszych wskazówek dotyczących leczenia i pielęgnacji. Wcześniej spisz na kartce pytania, które chcesz zadać. Notuj wytyczne, które usłyszysz. Pamiętaj. że sposób leczenia dobiera się indywidualnie do stanu pacjenta.
Zapytaj też lekarza o fizjoterapeutę, który wytłumaczy, jak ćwiczyć z chorym, co należy robić, a czego unikać.
Najważniejsze to, by po powrocie do domu szybko zacząć rehabilitację. Zazwyczaj na tę szpitalną trzeba długo czekać, a ponieważ liczy się każdy dzień, warto zachęcać mamę do aktywności, na którą zezwala lekarz. Najgorsze, co można zrobić, to pozwolić choremu na bezczynne leżenie w łóż-ku. Bo kłopoty z poruszaniem się czy mówieniem można zmniejszyć dzięki ćwiczeniom. Możliwości i plastyczność ludzkiego mózgu są naprawdę ogromne! Aby to wykorzystać, potrzeba oczywiście sporo konsekwencji, ale małe kroki przyniosą w końcu efekt.
Wspieraj, ale nie wyręczaj
Samodzielność pomaga choremu zdrowieć. Każda wykonana przez niego czynność to forma rehabilitacji i szansa na poprawę kondycji umysłowej. Dlatego nakłaniaj go do samodzielności.
Zamiast podkładać poduszki pod plecy, pomóż wstać i usiąść przy stole.
Warto, by senior wszystko robił od strony niedowładnej. Szafka, telewizor, radio, drzwi do pokoju powinny znajdować się od strony porażonej. Dzięki temu sięganie po kubek czy rozmowa z gościem będą też ćwiczeniem.
Górnicze Sanatorium Związkowe Górnik w Iwoniczu-Zdroju
Dla komfortu chorego
Najważniejszy sprzęt — łóżko. Najlepsze jest rehabilitacyjne, czyli dzielone na trzy części („łamane” pod rożnymi kątami przy zagłówku i kolanach). Można takie kupić (ok, 2000 zł) albo skorzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego (ok. 80 zł za 1 miesiąc).
Często osobom po udarze przez jakiś czas przeszkadza mocne światło. W lampach warto wtedy zamontować żarówki o małej mocy (najlepiej z mlecznego szkła, które rozpraszają światło), a w oknach zawiesić grubsze zasłony.