Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest chorobą, która dotyka kobiety i występuje, gdy endometrium, czyli tkanka wyściełająca wnętrze macicy, jest nieprawidłowo zlokalizowana poza jamą macicy i znajduje się w innych miejscach anatomicznych.
Endometrium zbudowane jest z obfitych gruczołów, a także naczyń tętniczych i żylnych. Jego zadaniem jest ułatwienie implantacji zapłodnionej komórki jajowej i umożliwienie rozwoju zarodka w pierwszych chwilach ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, endometrium zostaje wydalone z macicy w postaci comiesięcznego krwawienia miesiączkowego.
Przy tej chorobie kobieta cierpi na zmiany menstruacyjne w miejscach, gdzie endometrium jest wstawione, wytwarzając cykliczne krwotoki w miejscach, gdzie nie ma możliwości wydalenia endometrium. Dlatego w endometriozie często dochodzi do przewlekłego gromadzenia się krwi, co powoduje ból, głównie menstruacyjny.
Gdzie może się znaleźć endometrium?
Miejsca, w których endometrium może znaleźć się poza macicą, są następujące, w kolejności częstości występowania:
- Jajniki.
- Jajowody.
- Mięsień macicy i podtrzymujące go więzadła.
- Jelito.
- Przegroda odbytniczo-pochwowa.
- Nierzadko zdarza się, że jeden lub więcej z tych narządów jest dotkniętych w tym samym czasie.
Wyjątkowo endometrioza może pojawić się w miejscach odległych od wewnętrznych narządów płciowych, takich jak płuca, mózg, blizny pooperacyjne w jamie brzusznej itp. powodując niezwykle groźne sytuacje dla pacjentek, zwłaszcza podczas miesiączki.
Leczenie
USG wysokiej rozdzielczości jest dziś jedną z najbardziej decydujących procedur w diagnozowaniu tej choroby. Dalsze leczenie zależy od ciężkości przypadku i wieku pacjentki. Ogólnie rzecz biorąc, celem powinno być zminimalizowanie intensywnych objawów bólowych i uniknięcie ewentualnych powikłań.
Dwie podstawowe alternatywy leczenia to:
- Leczenie chirurgiczne, z lub bez towarzyszącej terapii hormonalnej: stosuje się je w przypadkach endometriozy jajników o wielkości większej niż dwa centymetry, której towarzyszą bóle menstruacyjne oraz u kobiet pragnących mieć dzieci. Poznaj alternatywne sposoby leczenia endometriozy.
- Leczenie hormonalne: mające na celu zapobieganie rozwojowi endometrium, które jest nieprawidłowo położone poza jamą macicy. Leczenie to może być prowadzone przed lub nawet po operacji, gdyż nie ma ostatecznego leczenia hormonalnego, choć ma ono charakter tymczasowy do czasu podjęcia decyzji chirurgicznej.
Jeśli endometrioza jest łagodna, poza pewnymi wyjątkami, nie wymaga szczególnego leczenia, a tym bardziej operacji, choć jej rozpoznanie sprawia, że wskazane jest podjęcie ewolucyjnych działań terapeutycznych, jakkolwiek łagodna by nie była. Dlatego w tych przypadkach powinno dominować monitorowanie w celu wykrycia zmian lub pogorszenia.